Kiállítások
Időszaki kiállításaink
Feltöltés alatt…
Állandó kiállításaink
A tokaji vár régészeti emlékei
Tokaj történetének legnagyobb és leghíresebb vára, a Rákóczi-vár, a Tisza és a Bodrog összefolyásában, egy mesterséges csatorna segítségével minden oldalról vízzel körülvett „szigeten” állt. Első említése 1410-ből való, és három évszázad kalandos története után
végül II. Rákóczi Ferenc robbantatta fel 1704 tavaszán, majd árasztatta el 1705 tavaszán.
A kiállításban a 2007-ben kezdődött régészeti feltárás során előkerült hétköznapi és különleges tárgyakat rendeztük tárlókba.
A belső várból előkerült aranyozott kehelytalptöredék, aranyozott és ezüstberakásos lószerszámdíszek, ezüstpénzek és gótikus épületfaragványok mind megtekinthetőek, s a várurak használati eszközei, és az itt dúló csaták tárgyi emlékei is egy régmúlt kort idéznek.
A Tokaji-hegy (Nagy-Kopasz) világa
Tematikus kiállításunk a Tokaji-hegy (ezáltal Tokaj) történetével, geológiájával, ásványaival, flórájával-faunájával és az emberi megtelepedés után keletkező régészeti lelőhelyekkel ismerteti meg a látogatót. A kiállítótér közepén a Tokaji-hegy méretarányos makettje kapott helyet, amelyen a természeti és régészeti lelőhelyek mellett a ma is használatos turistaútvonalak jelölve vannak – így csábítva gyalogos felfedezésre minden természetbarátot!
Rejtett kincsek a Tokaji Múzeum gyűjteményéből
A múzeum adattárában és raktárában eddig pihenő oklevelekkel, utazóládákkal, vas városládákkal töltöttük meg emeleti kiállítóterünket. A tárgyak, pergamenek között sétálva Tokaj város több mint 900 éves múltja követhető vissza. „Vinum regnum, rex vinorum” – királyok bora, borok királya, így hangzik a XIV. Lajos francia királynak tulajdonított mondás. A teljes akkor ismert világ asztalán helyet kapott a méltán híres tokaji bor. Kereskedelme azonban nem valósulhatott volna meg a megfelelő engedélyek, kiváltságlevelek hiányában.
Ezekből is tárló alá helyeztünk néhányat, I. Rudolf – 1598, II. Mátyás – 1610 és I. Lipót – 1657 magyar királyoktól.
Háló és a szalon
A kereskedőlét fényűzése az avatatlan szem számára is minduntalan visszaköszön. A szoba és szalon berendezése is a kornak megfelelő divatot követi. A kiállított bútorok a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum gyűjteményéből érkeztek Tokajba.
Egyházművészeti kiállítás
Béres Béla tokaji esperes-plébános 1981-ben ajánlotta fel kedves városa múzeumának a több évtizeden át nagy szakértelemmel gyűjtött, 800 tételes kollekcióját. A látványos és páratlan ritkaságokat bemutató kiállításban kallódó egyházművészeti-, liturgiai-, használaton kívüli tárgyak kaptak helyet: ikonok, iparművészetileg is jelentős liturgikus tárgyak, apácamunkák láthatók vitrinjeinkben.
„Kincses padlás” – néprajzi látványtár
A múzeum padlásterében, a hatalmas, több elhúzásból összehozott központi kémény körül néprajzi látványtárat alakítottunk ki.
A kiállított több ezer darabos tárgyi anyag Makoldi Sándor festőművész és tokaji születésű felesége Makoldi Sándorné Papp Gizella magángyűjteménye, amely a történelmi Magyarország egész területét és a hagyományos néprajz minden szegletét felöleli…
Múzeumkert – Kőtár
A múzeumhoz tartozik egy különleges növényekkel betelepített, gondolatformáló kert, mely aktív szerepet vállal borászati bemutatókon, koncerteken, kiállítás-megnyitókon.