A tokaji vár régészeti emlékei (földszinti kisterem)
Tokaj történetének legnagyobb és leghíresebb vára, a Rákóczi-vár, a Tisza és a Bodrog összefolyásában, egy mesterséges csatorna segítségével minden oldalról vízzel körülvett „szigeten” volt. Első említése 1410-ből való, és három évszázad kalandos története után végül II. Rákóczi Ferenc robbantatta fel 1704 tavaszán, majd árasztatta el 1705 tavaszán.
A Tokaji-hegy (Nagy-Kopasz) világa (földszinti nagyterem)
Földszinti nagyobbik termünkben egy tematikus kiállítást láthat a kedves látogató, melynek megtekintése során részletesen megismerkedhet a Tokaji-hegy (ezáltal Tokaj) történetével, geológiájával, ásványaival, flórájával-faunájával és az emberi megtelepedés után keletkező régészeti lelőhelyekkel is.
A földszinti szobában – mely egykor a borkereskedő dolgozó szobája volt -, olyan panorámafestés található, amely a nézőben azt a hatást kelti, mintha a kétszáz évvel ezelőtti Tisza-parton állna, és onnan gyönyörködne a környező táj hegyes, bokros, fás, romantikus várrommal megjelenő látványosságában. A kellemes környezetben egykor számos jövedelmező üzlet lebonyolítása történhetett.
A több száz éves nyikorgó falépcső vezet az épület első szintjére. A tágas, szintén festett falú folyosóról egy alacsony, gerendás mennyezetű terembe érkezünk. A múzeum adattárában és raktárában pihen oklevelekkel, utazóládákkal, vas városládákkal ismerkedhetünk meg.
A szobák belső falait páratlan értékű falfestmények ékesítik A kereskedőlét fényűzése az avatatlan szem számára is minduntalan visszaköszön: a homlokzati középrizalitban kialakított szalon a kor jellegzetes copf ornamentikáját sajátos keleti ízekkel vegyíti.
A múzeum állandó kiállításainak talán leglátványosabb és egyik legértékesebb egysége az emeleti 2 teremben bemutatott egyházművészeti anyag. Béres Béla tokaji esperes-plébános 1981-ben ajánlotta fel kedves városa múzeumának több évtizeden át nagy szakértelemmel gyűjtött 800 tételes kollekcióját.
A múzeumépület felújítása során az Országos Műemléki Felügyelőség szakemberei szellemes technikai megoldással kiváltották az eredeti fedélszéket, és így a héjazat alatt egy nagy légterű, összefüggő padlásteret nyertek.
A kert szabadtéri kőtárában, a Benedek Elek által megénekelt legendás kenyérkövek mellett helyet kapott még néhány ágyúgolyó, malomkő, vízszűrő, valamint a felrobbantott tokaji közúti híd emléktáblája és egy nemesi tumba (sírkő) is.
A pincébe leérve a belső ágban a fal mellett sorakoznak a Gönci hordók, előttük pihenő padok asztallal, csábítva egy pohár finom bor elfogyasztására. A bejárat előtt a kosaras prés mellett békésen megfér a szüret eszközei között Hegyalja különleges technikai vívmánya, újítása, egy méretarányos ún. aszúválogató asztal.
A Tokaji Múzeum az Emberi Erőforrások Minisztériuma Kubinyi Ágoston Programja támogatásának köszönhetően megvalósult új állandó kiállításával várja látogatóit.